Što je Ulica predaka?
Ulica predaka je projekt, odnosno zbirka fotografija, zamišljena kao dio Zavičajne zbirke, a postoji u virtualnom obliku na mrežnim stranicama Knjižnice.
Tko može sudjelovati u projektu?
Sudjelovati može svatko!
Svatko tko želi može, klikom na link za dodavanje fotografija, postaviti fotografiju u bazu.
Uvjeti postavljanja fotografija su: – da su fotografije sadržajno vezane za Baranju,
– da su jasne,
– da su do 2 MB veličine,
– da su u formatu .jpg, .jpeg, ili .png
Fotografije koje se postavljaju mogu biti fotografirane digitalnim fotoaparatom, ili, ako su fotografije starije, mogu biti skenirane. Fotografije mogu biti crno-bijele ili u boji. Veličina fotografija (broj piksela po dužini i širini) može biti proizvoljna.
Ukoliko netko želi pridodati svoju staru fotografiju a nema skener, može donijeti u Knjižnicu gdje će biti skenirana i postavljena u bazu, a originalna fotografija će se vratiti vlasniku.
Zašto sudjelovati u projektu?
Cilj ovog projekta je skupiti fotografije usko povezane sa životnim prostorom Baranje i čuvati ih na jednom mjestu. Dakle, skupiti fotografije ulica i trgova, lica, nošnji, običaja i sl., te ih pohraniti, čuvati ih i omogućiti njihovo pregledavanje svima koje zavičajne fotografije zanimaju. Ovako skupljene fotografije i pohranjene na jednom mjestu mogu poslužiti za proučavanje i bogaćenje kulturne baštine, za obrazovanje, za pisanje maturalnih i diplomskih radova kao i onih znanstvenih.
Ujedno se želi istaknuti važnost okupljanja fotografija kako bi se imalo na jednom mjestu pregled povijesti, kulture i tradicije koje bi se prenijelo na nadolazeće generacije.
Kako postaviti fotografiju?
Klikom na link za dodavanje fotografije, odmah ispod ovog teksta, otvara se obrazac koji je potrebno popuniti kako bi bilo moguće fotografiju postaviti u bazu. Polja sa zvjezdicama se MORAJU popuniti (mjesto za odabir fotografije, ime i prezime, sadržaj fotografije i kategorija fotografije). Mjesto i vrijeme nastanka se popunjavaju samo ako se znaju podatci. Ako se ne zna podatak za točno mjesto, može se upisati Baranja, a ako se ne zna točno vrijeme, može se unijeti približno, npr.: „Prva polovica 20 stoljeća“ ili „pedesetih godina 20. stoljeća“.
Nije dozvoljeno postavljanje fotografija koje svojim sadržajem na bilo koji način vrijeđaju na osnovi rasne, spolne, vjerske ili neke druge pripadnosti. Ukoliko ipak fotografije sličnih sadržaja budu postavljene, Knjižnica ima pravo izbrisati ih iz baze.
Osobe koje učitavaju fotografije putem ove aplikacije, dužni su poštovati Zakon o autorskom i srodnim pravima (Narodne novine br. 167/03, 79/07, 80/11, 141/13), stoga za sve prekršaje istog odgovaraju samostalno.
Kako izgleda obrazac za dodavanje fotografija?
Obrazac za postavljanje fotografija izgleda ovako:
a) Mjesto za odabir fotografije (BROWSE) kako bi se fotografija mogla učitati izravno s računala ili s mobilnog uređaja. Klikom se otvara struktura računala preko koje se može učitati fotografija s točno određene lokacije na računalu.
b) Ime i prezime osobe koja postavlja fotografiju kako bismo znali tko fotografiju postavlja i na kraju kako bismo našu bazu zaštitili od postavljanja fotografija neprimjerenog sadržaja.
c) Sadržaj fotografije – kratak opis sadržaja ili događaja na fotografiji, imena fotografiranih osoba, naziv ulice ili trga i sl.
d) Mjesto nastanka fotografije – ako je poznato, ukoliko nije poznato, može se upisati Baranja
e) Vrijeme nastanka fotografije – ako se ne zna točna godina, može se upisati “druga polovica 20. stoljeća” ili “tridesetih godina 20. stoljeća“
f) Kategorija fotografije – ulice i trgovi, portreti, etno (narodne nošnje, predmeti, alati), običaji (rođenja, vjenčanja, krštenja, procesije, poklade, sprovodi), životinje, biljke, sakralni objekti, izložbe, spomenici, krajolici, športska događanja, hrana, zgrade i slobodno vrijeme i zabava. Kategoriju odabire sam korisnik kako bi se postavljene fotografije u bazi mogle pretraživati prema kategoriji.
Svaku dodanu fotografiju sustav označuje s HR-GKBM-(084.1)-redni broj fotografije (tako će se iz oznake fotografije vidjeti da pripada Gradskoj knjižnici Beli Manastir u Hrvatskoj (HR-GKBM), te da je riječ o Fotografijama (084.1)). Redni broj fotografije dodjeljuje se prema redoslijedu postavljanja fotografija, bez obzira na kategoriju.
Pregledavanje fotografija
Postavljene fotografije prikazuju se u prostoru za sadržaj na mrežnim stranicama Knjižnice, prema datumu postavljanja (novopostavljene fotografije idu gore).
Odabirom pregledavanja fotografija, korisnik može odabrati hoće li gledati sve fotografije u bazi, ili će odabrati samo jednu kategoriju (npr. portrete, ulice i trgove, krajolike, običaje i sl.). Odabirom željene kategorije, slike se prikazuju u prostoru za sadržaj, s lijeve strane, umanjene, a desno se nalazi oznaka fotografije (HR-GKBM-(084.1)-redni broj fotografije) koju baza automatski dodjeljuje, te zapis o fotografiji koji je nastao popunjavanjem obrasca pri postavljanju slike na mrežne stranice. Klikom na fotografiju ona se povećava bez zapisa. Tako uvećane fotografije mogu se listati (klikom miša na lijevu ili desnu stranu (naprijed – nazad) ili strelicama na tipkovnici).
Kod uvećanih fotografija, kao i kod onih manjih (thumbnails), onemogućeno je preuzimanje fotografija od strane korisnika. Također ne postoji opcija „save page as“, pa je preuzimanje sadržaja iz baze u potpunosti onemogućeno i fotografije su u potpunosti zaštićene. Zatvaranjem prozora s uvećanim fotografijama („ESC“) korisnik se vraća na stranicu s umanjenim fotografijama.
Napomena: Molimo korisnike da ne postavljaju više istovjetnih fotografija s nekog događaja, zbog racionalnog korištenja prostora.